Latviski По русский

Par kaķa zobu tīrīšanu


 Televīzijā daudz tiek stāstīts par to cik būtiski cilvēkam no rītiem, vakaros un pēc ēšanas ir tīrīt zobus, izmantot mutes skalošanas līdzekļus un rūpēties par pH līmeni. Bet kā tas viss ir dzīvniekiem? Tie neprot lietot zobu birstes un nezina, kas ir zobu pasta. Diemžēl kaķu saimnieki ne vienmēr ielūkojas savu mīluļu mutē, domājot ka gan jau dabā ir iekārtots tā, lai ar mūsu mīluļu zobiem viss būtu kārtībā. Taču realitāte ir tāda, ka kaķu zobiem var būt tās pašas slimības vai iekaisumu kā cilvēku zobiem. Tumšais zobakmens, mijiedarbojoties ar siekalām, izveido baktērijas, kas izraisa iekaisumu un pēc tam kariesu. Kaķiem var veidoties smaganu iekaisums, periodontīts un citi cilvēkiem raksturīgie mutes un zobu iekasumi.
Nereti ir dzirdēts, ka kaķu īpašnieki sūdzas par smakojošu sava mīluļa muti. Iemesli tam var būt vairāki: piena zobu nomaiņa uz patstāvīgajiem zobiem (smakai pēc zobu nomaiņas ir jāpazūd); nepareiza ēdināšana - pārāk daudz tiek dota mīksta nevis cieta, kraukšķīga barība; nekvalitatīva barība ar nepietiekamu uzturvielu sastāvu (šie iemesls ir visvarbūtīgākais). Smaka no mutes var būt arī kā sekas iekšējo orgānu slimībai (kuņģis, nieres), tāpēc ir ļoti būtiski saprast tās rašanās cēloni.

Lūk dažas problēmas, kas var piemeklēt kaķi, ja tam netiks nodrošināta piemērota aprūpe:
  - retināti mazuļu zobi:
               Nepietiek vietas citiem zobiem
               Grūti grauzt
  - caurums vai plaisa zobā
              Sāpes graužot vai ēdot
              Zoba sairšana
              Asinis siekalās
  - zobakmens veidošanās
             Slikta elpa
             Iekaisums un iespējama smaganu infekcija

Dzīvniekiem domāto preču ražotāji ir parūpējušies par daudz ko, arī par zobu un mutes dobuma aprūpi - tiek piedāvātas speciālas zobu pastas un zobu birstes. Speciālo zobu pastu klāsts kaķiem ir pietiekami plašs. Lūk dažas no tām:

 „Bucacat"
zobu gēls kaķiem (Somija) palīdz noņemt zobu aplikumu, novērš tā veidošanos, aizsargā zobus no zobakmens izveidošanās. Šis zobu gēls ir absolūti nekaitīgs kaķa mikroflorai, tas neputo un to nav jānoskalo pēc lietošanas.
„Beaphar" divkārtējas iedarbības zobu pasta kaķiem - tīra zobus un smaganas, satur fluoru un hlorofilu. Efektīvi notīra zobu aplikumu, kavē zobakmens izveidošanos, novērš nepatīkamu smaku no mutes. Ir nekaitīga kaķa mikroflorai. Var izmantot arī suņu zobu tīrīšanai.
„HARTZ DENTAL Beef-Flavored Toothpaste" zobu pasta kaķiem (var izmantot arī suņiem) ir ar liellopu vai zivs garšu. Noņem zobakmeni un zobu aplikumu, likvidē ēdiena atliekas mutē, nesatur fluoru. Nekaitīga kaķa mikroflorai, nav jāskalo pēc lietošanas.
„Triple-Pet Dental Kit for Dogs & Cats" zobu pasta - izgatavota no dabīgām izejvielām, nesatur cukuru, nekaitīga kaķa mikroflorai, tīrīšanas laikā neputo un nav jānoskalo pēc lietošanas. Ir pievienota tējas koka eļļa, tāpēc veicina smaganu ātru sadzīšanu.
Zobu pastas mēdz būt atsevišķi gan suņiem, gan kaķiem un arī tādas, kas domātas abiem. Lai dzīvnieki ļautu tīrīt zobus, īpaši jau kaķi, ražotāji izgatavo pastas ar dažādām garšām. Kaķiem zobu pastas ir ar putnu, liellopu vai medījumu garšu; suņiem - gaļas, cepumu vai melases garšu. Zobu pastas profilaktiskai zobu tīrīšanai maksā vidēji Ls 1,50-3, ārstnieciskai - Ls 3-5. Ārstnieciskām pastām ir izveidots speciāls sastāvs, kas stimulē zobakmens attīrīšanu, kā arī ārstē smaganas.

Speciālās dzīvnieku zobu sukas arī tiek piedāvātas dažādas - gan kā atsevišķas sukas, gan kā uzmavas uz pirksta (līdzīgas uzpirkstenim). Tās ir izgatavotas no mīkstiem un ekoloģiski tīriem materiāliem, un nodrošina saudzīgu un efektīvu tīrīšanu.

Kā tīrīt kaķa zobus?

 Kaķēna zobus iesaka tīrīt 2 vai 3 reizes nedēļā. Ūdens tasītē izšķīdina sodu un ar šo šķīdumu maigi ar lupatiņu iztīra kaķim zobus. Kad kaķim ir pastāvīgie zobi, tad periodiski tos tīra ar speciālu, kaķiem piemērotu zobu pastu un zobu birsti. Nedrīkst lietot zobu pastu, kas paredzēta cilvēkiem, jo dzīvnieki to drīzāk norīs, kas var izraisīt vēdergraizes.

* Vispirms lietojiet tikai zobu birsti, lai kaķis pierod pie svešķermeņa mutē, un tikai tad lietojiet zobu pastu.
* Necentieties iztīrīt kaķa zobus no iekšpuses. Siekalas notīrīs zobu virsmu pašas.
* Kaķa zobus vismaz vienreiz gadā ir jāpārbauda veterinārārstam.
* Netīriet kaķa zobus nedēļu pēc pilnās zobārstniecības slimnīcā, jo smaganas var būt vēl jūtīgas.
* Nedomājiet, ka zobu tīrīšana mājās var aizstāt pilno zobārstniecību, ja jūsu kaķim ir kādas zobu saslimšanas.Daži kaķi neļaus nevienam aiztikt viņu muti dažādu iemeslu dēļ un būs neiecietīgi pret tīrīšanu, apsmidzināšanu, skalošanu vai kādu citu darbību mājas apstākļos. Šiem kaķiem vislabākais zobu aprūpes veids mājas apstākļos ir dažādi gardumi, kas uzlabo zobu stāvokli. Ir ieteicams viens gardums dienā, lai veiktu parastu zobu kopšanu mājas apstākļos.Vairāk par kaķu zobu kopšanu un tīrīšanu VARAT IZLASĪT ŠEIT (krievu val.)

  

Komentāri (0)  |   Skatīts: 16075x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ