Latviski По русский

Kaķis un tualete


  

   Par ko mēs domājam vispirms, kad esam iegādājušies kaķi? Protams ka par to, lai tas būtu labi paēdis un padzēris. Rūpīgi tiek izvēlēta barība un dažādi našķi, uzklausīti ieteikumi par barībā nepieciešamajiem vitamīniem un minerāliem, izvēlēta skaista bļodiņa ēdienam. Taču ne vienmēr tiek tik rūpīgi padomāts par to, kā pareizi un labi organizēt kaķa tualeti un kādas šeit var būt problēmas.
 

Viena no visbiežāk esošajām problēmām - kaķis nokārtojas tur, kur pats grib. Šādai kaķa rīcībai var būt vairāki iemesli.

 Pirmais iemesls: skumīgais - „Atvaino, saimniek, tā sanāca...". Ja kaķis bieži urinē un/vai tā urīns ir sarkans, brūns vai gluži pretēji - gandrīz bezkrāsains un/vai duļķains, tad tas norāda uz urīnsistēmas traucējumiem. Tas pats attiecas arī uz izkārnījumiem: ja tie ir dzelteni, zaļgani, pusšķidri vai gluži pretēji - ļoti cieti, ar asins vai gļotu piejaukumu, izsauc sāpes vai kaķis šļūc pa grīdu ar dibenu - tas viss liecina par kuņģa-zarnu trakta vai aknu slimību. Tādā gadījumā noteikti ir jādodas uz apskati pie veterinārārsta. Otrais iemesls: erotiskais - „Steidzīgi meklēju partneri seksam".
Ja ārēji kaķis vai kaķene ir absolūti veseli un pēkšņi 8-9 mēnešu vecumā sāk bieži un nedaudz urinēt, kā arī dziedāt savdabīgas kaķu dziesmas, ir skaidrs, ka kaķis vēlas nokārtot savu privāto dzīvi. Tas saistās ar to, ka kaķiem urīns daudz ko izsaka par to īpašnieku un tāpēc kaķis it kā cenšas atstāt daudzas „zīmītes" par sevi. Risinājumi šādā gadījumā ir divi - vai nu regulāri dot iespējas kaķim apmierināt savas vajadzības vai arī to kastrēt.


 Trešais iemesls: psiholoģiskais - „Jūs esat ļauni un nemīlat mani". Kaķi mēdz apvainoties un atceras savu pāri darītāju. Ja kaķis ir sācis nokārtot savas vajadzības jūsu apavos, uz gultas un citās īpatnējās vietās, tad iespējams, ka kas nav kārtībā jūsu attiecībās. Varbūt esat viņu iepēruši par saskrāpētajām tapetēm, bez iemesla izdzinuši no sapostas istabas vai pārstājuši tam pievērst uzmanību (jeb sākuši kaut kam citam pievērst vairāk uzmanību). Tādā gadījumā ir jāsaprot, kur ir problēma un kā to atrisināt. Ja nepieciešams, varat griezties pēc padoma pie veterinārārsta, kurš varētu ieteikt kaķim kādus nomierinošus līdzekļus.

Ceturtais iemesls: estētiskais - „Sevi cienošs kaķis tur nenokārtojas". Tas ir visbiežākais iemesls, kāpēc kaķis nenokārto savas vajadzības tur, kur to vēlas tā saimnieks. Kāpēc tas tā notiek? Protams, var būt tā, ka atnesot kaķi mājās, tas uzreiz sāk nokārtot savas vajadzības tur, kur to ir nolēmis saimnieks un dara to visu savu dzīves laiku. Taču ne vienmēr tā veicas.
Gandrīz visi kaķi nekad nekakā tur, kur čurā - savus izkārnījumus tie atstās kaut kur blakus uz grīdas, nevis tur, kur jau ir slapjš. Daži saimnieki šo situāciju atrisina nopērkot otru kaķu tualeti. Taču daudz ērtāk un vienkāršāk ir izmantot higiēnas pildvielu - tā uzsūks urīnu un kaķis nejutīs mitrumu radošo diskomfortu.
 Ir kaķi, kuri pamanās tualetes kastītē apsēsties tā, ka kaķis ir kastītē, bet viss krīt ārpus kastītes. Tādā gadījumā ir jāpērk dziļāka kastīte ar augstākām malām.
Daži kaķi kategoriski atsakās iet uz jauno kastīti, it īpaši ja tā ir citas formas un krāsas. Šinī gadījumā jauno kastīti ir jāpērk tādu pašu kā veco un nevajag izmest veco, kamēr neesat sapratuši, ka kaķis ir iecienījis jauno kastīti (iesākumā jaunajā kastītē var ielikt nedaudz izmantotās higiēnas pildvielas no vecās kastītes, lai kastīte iegūtu to pašu smaku kā vecā). Mēdz būt arī kautrīgi kaķi, kuri nemīl publiski nokārtoties. Tad ir jāpadomā par noslēgtajām kaķu tualetēm ar durvīm.
Daži kaķi ir ļoti konservatīvi attiecība uz to, kas ir iebērts to tualetes kastītē. Pieradis pie noteikta izmēra, formas un smaržas higiēnas pildvielas, tas neko citu vairs neatzīst. Tad nevajag bez būtiska iemesla nomainīt līdz šim izmantoto higiēnas pildvielu uz citu - ja tā kvalitāte jūs apmierina un tas ir bijis pieņemams jūsu kaķim, tad nevajag eksperimentēt ar citu ražotāju piedāvājumu. Ja tomēr izvēlaties līdz šim izmantoto pildvielu nomainīt uz citu, varat kādu laiku izmantot vienlaicīgi iepriekšējo un jauno pildvielu.

Kaķu dabā ir savām vajadzībām izrakt bedrīti (dažkārt pat vairākas) un pēc nokārtošanās to aizrakt. Kaķiem, kuri nokārto savas vajadzības dzīvoklī, šis dabiskais instinkts tiek ierobežots. Tieši tāpēc ir ieteicams, ka kaķu tualetē tiek izmantota higiēniskā pildviela, nevis kaķu vajadzību nokārtošanai tiek piedāvātas saplēstas avīzes vai lupatiņa. Dabiskais kaķa instinkts - bedrītes rakšana ātrāk palīdzēs kaķēnam pierast pie tam paredzētās kastītes.

Par higiēniskajām pildvielām

 Ko izmantot kaķu tualetēs? Var, protams izlīdzēties ar vienkāršiem līdzekļiem: papīrs, lupatas, smiltis, skaidas. Taču tas viss nav efektīvi, jo slikti uzsūc gan mitrumu, gan aromātu, kā arī nav higiēniski. Daudz lietderīgāk, higiēniskāk un efektīvāk ir izmantot speciālās higiēniskās pildvielas, taču ir jāatceras, ka tās mēdz būt dažādas: pakaiši, absorbējošās smiltis, cementējošās smiltis, silikona granulas u.c. higiēniskās pildvielas.


Cementējošas pildvielas ir kā cements: uzsūcot mitrumu tās izveido citu substanci. Vidēji 1 litrs šādas pildvielas spēj uzsūkt 15-18 litrus mitruma, izveidojot cietus pikučus bez smakas.  Šādai pildvielai ieteicams izmantot dziļu kastīti un lāpstiņu ar sietiņu sacementēto gabaliņu un fekāliju izņemšanai. Plusi: ātri un labi uzsūc mitrumu, nav bieži jāmaina visa pildviela (var izņemt tikai fekālijas un sacementējušos gabaliņus un nedaudz piebērt papildus pildvielu), labi uzsūc smaku, kaķis var rakt bedrītes. Mīnusi: izmantoto pildvielu nedrīkst izbērt dzīvokļa kanalizācijas sistēmā, noteikti ir nepieciešama dziļa kastīte, jo pildviela ir jāieber vismaz 5-6 cm biezā kārtā, kvalitatīvas šādas pildvielas maksā dārgi, bet lētas savukārt satur dažādas piedevas, kuras mazina to kvalitāti (pildviela put, slikti veido sacementējamos gabaliņus, smērē dzīvnieka ķepas un grīdu, ne pārāk labi uzsūc smaku, ko nereti ražotājs kompensē aromatizējot pašu pildvielu). Ir jāatceras, ka negādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka šādu pildvielu apēd kaķis (vai kāds cits mājdzīvnieks), jo tas radīs aizcietējumu. Ja kaķis to cenšas darīt, tad tas var būt saistīts ar minerālvielu maiņas problēmām (piemēram, kalcija deficītu), vai arī tāpēc ka pildvielā ir izmantoto kāds specifisks aromatizators.

Minerālās uzsūcošās pildvielas darbojas kā sūklis: vienmērīgi uzsūc mitrumu pa visu pildvielu, neveidojot sabiezinātus pikucīšus. Izmantojot šo pildvielu ir nepieciešama dziļa vai vidējas kastīte un lāpstiņa ar sietiņu fekāliju izņemšanai. Plusi: ātri un labi uzsūc mitrumu, ja izmanto dziļu kastīti un pildvielu ieber pietiekami daudz, tad to nevajag bieži mainīt, pietiek tikai izņemt fekālijas, pie tam kaķim būs labas iespējas rakt bedrītes. Mīnusi: lētas šāda veida pildvielas put, smērē kaķa ķepas un grīdu, slikti aiztur smaku, kas nereti tiek kompensēts ar aromatizatoru izmantošanu (tas var būt par iemeslu, ka kaķim patīk gulēt tualetes kastē vai ēst pildvielu), izmantoto pildvielu nedrīkst izbērt dzīvokļa kanalizācijas sistēmā.

 Koka uzsūcošās pildvielas (pakaiši) tiek izgatavotas gan no skaidām, gan arī dažādām citām izejvielām (makulatūras, riekstu čaumalām u.c.). Darbojas līdzīgi kā minerālās uzsūcošās pildvielas un to izmantošana ir līdzīga. Plusi: lēts un ekoloģisks materiāls, neput un neizsauc alerģiju, ja dzīvnieks to nejauši apēdīs, nebūs nekāda sliktuma, patīkams dabīgs aromāts, kaķis ērti var rakt bedrītes, izlietoto pildvielu drīkst izbērt dzīvokļa kanalizācijas sistēmā, var izmantot arī kā mēslojumu. Mīnusi: lētās šāda veida pildvielas var būt ar zemu uzsūktspēju un ātri sadrupt, tādejādi slikti noturot smakas (ražotājs to var censties kompensēt ar aromatizatoru pievienošanu).

 

Kam jāpievērš uzmanība pie pildvielas iegādes?

 Iepakojumam ir jābūt ērtam un stipram. Informācijā par produktu ir jābūt norādītam no kā pildviela ir izgatavota, kādiem dzīvniekiem to var izmantot. Tiek norādīts produkta tilpums (litri) vai svars (kg). Ir jāpievērš uzmanība, cik daudz mitruma produkts spēj uzsūkt. Ja pie viena un tā paša pildvielas svara dārgākajai pildvielai ir norādīts, ka tā spēj uzsūkt 12 litrus mitruma, bet lētāka pildviela spēj uzsūkt tikai 4 litrus mitruma, tad viena un tā paša mitruma uzsūkšanai lēto pildvielu jums vajadzēs 3 reizes vairāk. Attiecīgi tad varat arī rēķināt, kura pildviela kopumā jums izmaksās lētāk. Vēl viens rādītājs - cik reizes vairāk mitruma spēj uzsūkt materiāls salīdzinot ar savu svaru, t.i. cik vienas mitruma vienības uzsūkšanai vajadzēs pildvielas. Un tad var salīdzināt dažāda svara pildvielas - kuru no tām tad ir lētāk pirkt. Bieži vien dārgākā pildviela pēc šādiem aprēķiniem izrādīsies lētāka. Diemžēl ražotājs ne vienmēr šādu informāciju norāda uz iepakojuma.

Būtiskākie kritēriji pildvielas izvēlē:
   - pieņemama cena (nav loģiski, ja tā maksās dārgāk nekā barība);
   - pieejamība (lai tās nopirkšanai nav speciāli jābrauc ļoti tālu);
   - laba mitruma uzsūktspēja (lai kaķa ķepas būtu sausas);
   - aromatizējošās spējas (smaku novēršana, kopējais aromāts telpā);
   - nekaitīgums dzīvnieka organismam (ja nejauši gadās apēst).

Ieteikumi kaķa tualetes ierīkošanai:
 1. Izvēloties vietu, kur tualete tiks novietota, kastītes malu augstumu un iebērtās pildvielas daudzumu, jāpadomā par to, lai tas viss būtu maksimāli ērts kaķim (it īpaši kaķēniem un veciem slimiem kaķiem). Blakus novietojiet paklājiņu vai lupatiņu, lai kaķis var noslaucīt ķepiņas.
2. Vairums pieaugušu kaķu vēlamais pildvielas kārtas augstums ir 5-7 cm.
3. Kaķi ar garu spalvu labprātāk izvēlas pildvielas ar lielākām granulām, jo tās mazāk pielīp pie kažoka.
4. Tualeti novietojiet klusā, mierīgā vietā, kur tai kaķis var viegli piekļūt.
5. Varat uzskatīt, ka tualetes ierīkošana ir bijusi veiksmīga, ja esat atraduši variantu, kurš patīk kaķim.
6. Ja jums ir vairāki kaķi, tad labāk katram ierīkot savu tualeti.
7. Savlaicīgi tīriet tualeti no fekālijām un urīna un saprātīgos daudzumos papildiniet pildvielu.
8. Visas pildvielas nomaiņu veiciet pēc nepieciešamības, bieži vien vadoties no tā, kā izskatās pildviela vai cik labi tā slāpē smakas.
9. Tualetes tīrīšanai izmantojiet mazgājamos līdzekļus, taču atcerieties, ka nedrīkst izmantot stipri smaržojošus dezinfekcijas līdzekļus. Nelietojiet šķidrumus, kuri satur amonjaku.
10. Netraucējiet kaķi, kad tas izmanto savu tualeti.
11. Pēc iespējas uzreiz likvidējiet kaķa nejaušu kļūdu pēdas - kad tā nav nokārtojusies savā tualetē. Tīrīšanai izmantojiet šim nolūkam paredzētos speciālos līdzekļus.

Vairāk par ieteikumiem kaķu tualetes un pildvielas iegādei varat izlasīt rakstā „Выбор туалета для кошки". Lai to apskatītos,
KLIKŠĶINIET ŠEIT.Pastāv
arī cits
, alternatīvs variants - iemācīt kaķim lietot parastu tualetes podu. Par to vairāk izlasīt sadaļā "Bibliotēka" (raksts "Как приучить кошку к унитазу"), kā arī apskatīties video pamācību (angļu val., skat. izvēlnē "Video").


 

Komentāri (0)  |   Skatīts: 24093x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ