Latviski По русский

Interesanti fakti par kaķiem


 1. Kaķis vairāk nekā 25% sava laika velta spalvas laizīšanai, kuras laikā norij savu spalvu. Tas saistās ar kaķa meles īpatnībām. Norītās spalvas uzkrājas kuņģī, izveidojot blīvas bumbiņas, kuras var radīt aizcietējumu. Šis problēmas atrisināšanai ir izveidotas speciālas profilaktiskās barības ar norīto spalvu izvadīšanas efektu.2. Nedrīkst sajaukt dabīgo un rūpniecisko barību, jo tādejādi tiek izjaukta vielmaiņa. Daudzus produktus ko ēd cilvēki (desas, siers, kotletes) dzīvniekiem dot nedrīkst. Tajos ir pārāk daudz garšvielu, sāls, minerālvielu un tāpēc cieš dzīvnieka aknas un kažoks.

3. Emocionālais stress var izsaukt pēkšņu spalvas izkrišanu. Ja kaķis ir nervozs, to vajag nomierināt, dodot padzert nomierinošas zāļu tējas.


 

 

 

 


4. Kaķi ir glābuši cilvēkus ugunsgrēkos, spēj brīdināt par zemestrīcēm un vulkānu izvirdumiem, spēj akli atgriezties mājās.
5. Otrajā pasaules karā Anglijas dienvidu krasta gaisa telpu kontrolēja radari, brīdinot par ienaidnieku bumbvedēju uzlidojumiem. Taču vietējie iedzīvotāji drīz konstatēja, ka daudz drošāka brīdināšanas sistēma ir kaķi. Spēja paredzēt briesmu tuvošanos kara laikā bija tik būtiska, ka kaķiem tika nodibināta īpaša medaļa ar uzrakstu „Mēs kalpojām Dzimtenei". 6. Siāmas kaķu tumšo apspalvojuma vietu krāsa ir atkarīga no to dzīves vides temperatūras. Kaķiem no aukstākiem klimatiskajiem rajoniem šie plankumi ir tumšāki.


7. Lionas (Francija) universitātes speciālisti nolēma saskaitīt, cik pasaulē ir mājas kaķu. Izrādījās ka uz mūsu planētas to ir aptuveni 400 miljonu un lielākā daļa no tiem tiek turēti ASV. Tomēr pirmajā vietā bija Austrālija, kur uz katriem 10 iedzīvotajiem bija 9 mājas kaķi. Āzijā pirmajā vieta bija Indonēzija, kur ir vairāk nekā 30 miljonu kaķu. Eiropa līderis ir Francija, kur ir 8 miljoni mājas kaķu. Taču ir valstis, kur mājas kaķu gandrīz vispār nav, piemēram, Peru un Gabona.

 

8. Ir aprēķināts, ka viens kaķis, medījot peles, gada laika paglābj no tām 10 tonnas graudu. Anglijā valsts dienestā ir kaķi, kuri apsargā pārtikas noliktavas. Arī Britānijas muzejā strādā kaķi, glābjot grāmatas no pelēm. Austrālijā kaķiem, kuri vairākus gadus ir nostrādājuši noliktavu apsardzē, pienākas mūža pensija, kas paredz ka tiem tiek izsniegts piens, gaļa un buljons.


9. Kaķa ikdienas aplaizīšanās nav saistīta tikai ar to tīrības izpausmēm. Tas saistās arī ar specifiskas vielas nolaizīšanas no spalvām, kas satur B vitamīnu, kas nepieciešams psihiska līdzsvara regulēšanai. Ja kaķim neļauj sevi aplaizīt, tas kļūst nervozs un var pat aiziet bojā.


 

 

 

 

 10. Kaķi spēj mērot ļoti lielus ceļa gabalus lai atgrieztos mājās. Brīnumains šķiet stāsts par vienu Ņujorkas kaķi. Tā saimnieks, pārceļoties no Ņujorkas uz Kaliforniju, nepaņēma līdzi kaķi. Pēc 5 mēnešiem saimnieks bija pārsteigts, ieraugot kaķi pie sava jauna mājokļa durvīm. Kaķis ienāca dzīvoklī un iegūlās sava iemīļotajā krēslā. Attālums starp Ņujorku un Kaliforniju ir 3500 km.
11. Kaķi nav jāuzskata par ļoti izvēlīgu, ja tas pirms ēšanas ilgi apošņā ēdienu. Šinī gadījumā kaķa deguns ir kā termometrs.


 

12. Kaķi labāk nekā suņi izšķir smaržas. Tāpēc britu armijā Pirmajā pasaules karā tika izveidots specials „kaķu korpuss". Tā izveidotāji uzskatīja, ka ar kaķu palīdzību iespējams visātrāk konstatēt indīgo gāzu parādīšanos.

 

 


 13. Indijas okeānā ir neliela sala Fradžosa, kuru apdzīvo tikai kaķi. Indijas zinātnieki ir noskaidrojuši, ka 1890.gadā uz korāļu rifiem pie šīs salas avarēja kuģis. Izdzīvojušie jūrnieki nonāca uz salas, bet tā arī nesagaidīja savu izglābšanu, taču uz kuģa esošie kaķi ne tikai izdzīvoja, bet arī savairojās. Tagad uz šīs salas ir vairāki tūkstoši kaķu. Barojas tie ar zivīm, vēžveidīgajiem un jūras ežiem.

14. Beļģijas pilsēta Ipresa (Ypres) ir slavena ar savu ikgadējo kaķu festivālu (Kattenfestival), kurā ir daudzpusīga svētku programma un karnevāla gājiens.


 

 

15. ASV pilsētā Little-Rock katru gadu notiek kaķu skriešanas sacensības 150 metru distancē. Uzvarētāja saimnieks balvā saņem 2000 dolārus.

 

 

16. Ir viedoklis, ka joda izgudrošanai ir palīdzējis kaķis, kurš nejauši apgāza kolbas ar dažādiem šķidrumiem. Sajaucoties šiem šķidrumiem, tika iegūts jods.


 

 

 

17. Japānas pilsētā Kagošima ir Kaķu templis. Tas nav uzcelts par godu svētajam kaķim, bet kā piemiņa pavisam konkrētiem kaķiem, kurus kāds militārists 1600.gadā paņēma līdzi uz karu. Kaķi karavīriem bija pulksteņu vietā: pēc kaķu paplašinātajām vai sašaurinātajām acu zīlītēm japāņi spēja noteikt laiku. 18. Kaķi ir vismežonīgākie no visiem mājdzīvniekiem. Tos uzskata arī par visneatkarīgākajiem un šī neatkarība izpaužas pat sīkumos. Piemēram, kaķis var ilgstoši skatīties uz savu aizejošo saimnieku. Taču atliek saimniekam pagriezties un kaķis acumirklī izliksies ka jebkura šī cilvēka pārvietošanās tam ir absolūti vienaldzīga.

Komentāri (2)  |   Skatīts: 27253x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
kaķa saimniece* - 2012-12-11 03:15
ļoti labi noderīgi fakti!

es* - 2013-02-22 23:39
man skolā ļoti noderēja skolā


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ