Latviski По русский

Kāpēc kaķi murrā?


  Kad jūsu kaķis iekārtojas jums klēpī, paliek ķepiņas zem sevis un sāk murrāt, ir skaidrs, ka viss ir kārtībā. Viens no iemesliem, kāpēc mēs mīlam savus kaķus - tā ir labsajūta, kurā viņi dalās ar mums. Murrājošs kaķis mūsos izsauc mieru un labsajūtu, rada pozitīvas emocijas. Bet kāpēc kaķi murrā? Un kas rada šis īpašās skaņas?
Pastāv uzskats, ka murrāšanas sākotnējā funkcija - iespēja kā kaķēni var paziņot savai mātei, ka ar tiem viss ir kārtībā. Kaķēns var murrāt sākot no otrās savas dzīve dienas. Tas nevar ņaudēt tad, kad zīž pienu, bet var tajā laikā murrāt. Murrāšana ir kaķēnu sākotnējās saziņas pamatā un viens no pirmajiem signāliem saiknei ar savu māti. Kaķēnu māte murrā saviem mazuļiem, lai tie justu viņas klātbūtni un nomierinātos.

Ir daudzas teorijas, kuras izskaidro, kā rodas murrāšana. Taču vienprātības šajā jautājumā nav. Viena no teorijām izsaka pieņēmumu, ka murrāšana rodas no neīsto balss saišu svārstībām (tās ir novietotas blakus īstajām balss saitēm). Cits viedoklis ir, ka murrāšana rodas plaušu svārstību rezultātā. Vēl ir viedoklis, ka vibrāciju iemesls krūšu kurvī un elpvadā ir asins cirkulācijas rezultāts. Pastāv teorija par diafragmas un rīkles muskuļu saraušanās fāžu nobīdes efektu murrāšanas pamatā. Mūsdienās vispopulārākā ir teorija par to, ka murrāšana ritmisku svārstību rezultātā rodas kaķa balsenē. Nervu impulsi izsauc balss saišu vibrāciju, tai pat laikā diafragma ir kā pumpis, kurš dzen gaisu caur šīm vibrējošām balss saitēm un tādejādi rodas muzikāla murrāšana. Murrāšanu uzsākas no centrālās nervu sistēmas un tā ir kaķa paša radīta. Citiem vārdiem sakot - kaķi murrā tad, kad to paši grib.

Murrāšana ir kaķu komunicēšanas sistēmas neatņemama sastāvdaļa un notiek daudzu iemeslu dēļ. Augošam kaķēnam murrāšana var būt kā aicinājums uz spēlēšanos. Kaķēns aicina savus vienaudžus uz jautru paskraidīšanu vai kopīgām rotaļām. Kas mēs esam par kaut ko uztraukušies, tad dažkārt, lai nomierinātos, mēs klausāmies mierīgu mūziku. Kaķēnam tāda nomierinoša mūzika ir viņa paša murrāšana.
 Murrāšana ir arī sava veida saziņas valoda. Kaķim pieaugot, murrāšanas nozīme mainās. Daži kaķi murrā tāpēc, lai parādītu savu apmierinātību un prieku, taču murrā arī tie kaķi, kuri ir ļoti nobijušies vai jūtās slimi (tā viņi ārstē sevi), kā arī kaķenes murrā dzemdību laikā. Bieži vien kaķi var murrāt savas nāves priekšnojautās. Šāda sava veida noslēguma murrāšana var liecināt par satraukumu vai, iespējams, eiforiju - stāvokli kāds mēdz būt neizārstējami slimiem cilvēkiem. Ir vispārzināms fakts, ka glaudot kaķi vai kaķim apguļoties mums blakus vai klēpī, cilvēkam stabilizējas asinsspiediens, zūd galvassāpes.... Nu bet ja kaķis vēl arī šajos gadījumos murrā, tad veselības uzlabošanas iespēja būtiski palielinās. Murrāšana ir sava veida vibrācija, kura kaut kādā brīnumainā veidā labvēlīgi iedarbojas gan uz kaķa, gan cilvēka organismu. Tāpēc murrāšana kaķim ir arī sava veida aptieciņa.
 Zinātnieki, kuri pēta dzīvnieku uzvedību, apgalvo, ka tie kaķi, kuri murrā stresa situācijā, tādā veidā sevi nomierina un uzmundrina, līdzīgi kā cilvēki, kuri šādos gadījumos dungo kādu dziesmiņu. Sabiedēts kaķis var murrāt lai parādītu savu padevību un to, ka nav agresīvs. Savvaļas kaķis var murrāt lai parādītu, ka tas var uzbrukt un citiem kaķiem no viņa ir jāuzmanās. Pieaugušie kaķi var murrāt rotaļu laikā vai tuvojoties citiem kaķiem, tādejādi signalizējot, ka tie ir noskaņoti miermīlīgi un vēlas pienākt tuvāk.

Interesants fakts: kad kaķis murrā, saklausīt tā sirdspukstus un elpošanu praktiski nav iespējams. Ir zināms, ka vairums kaķu pārstāj murrāt, ja redz vai dzird no krāna tekošu ūdeni. Tāpēc veterinārārsti ļoti bieži izmanto nelielu viltību - atgriež savā kabinetā ūdens krānu, lai kaķis pārstātu murrāt un varētu paklausīties tā sirdi vai plaušas.

 Murrāšana var būt dažāda pēc intensitātes un emocionalitātes. Tā spēj izpaust plašu kaķa emociju spektru. Centieties uzmanīgi vērot savu murrājošo mīluli un iespējams jūs spēsiet to labāk saprast. Lai arī kāds būtu skaidrojums par to kā kaķis murrā, būtībā tas nozīmē kaķa apmierinātību vai arī ir saistīts ar tā pašsajūtas uzlabošanos stresa laikā. Murrāšana ir viena no visjaukākajām kaķu īpašībām.
Komentāri (0)  |   Skatīts: 18852x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ