Mājdzīvniekam jāprot pielāgoties kopīgai dzīvei ar mums, lai saglabātu savu savdabīgo raksturu, bet nekļūstot par nastu vai nepatikšanu avotu. Tādēļ nepieciešams bloķēt kaitīgos ieradumus. Labākais, kas šajā gadījumā var līdzēt - to profilakse. Amerikāņu speciālisti definē piecas pamatproblēmas, kas rodas, audzinot kaķi.
Problēma Nr.1. Kaprīzs un agresīvs kaķis, kas dara visu, ko grib. Tādas uzvedības cēloņi meklējami bērnībā, kad tas nepazina vārdu "nedrīkst". Ko darīt? Biežāk ņemiet kaķēnu klēpī. Nekad nesitiet viņu - tas nepalīdzēs, bet gan otrādi - padarīs to vēl niknāku. Ja kaķis izlaiž nagus, vienkārši pārtrauciet spēli un pasakiet: "Nedrīkst!". Atcerieties, ka bieži vien kaķa kareivīgums ir tikai baiļu sekas.
Mēdz būt kaķi, kas spļaudās. Jūs varat atbildēt ar to pašu. Ja nepalīdz, izmantojiet pulverizatoru.
Reizēm dzīvnieki uzvedas ļoti agresīvi - skrāpē gludas virsmas, it kā cenšoties kaut ko aprakt. Tas var notikt tādā gadījumā, ja viņi jūt, ka ir zaudējuši kontroli pār situāciju. Piedāvājiet viņiem kādu paklājiņu. Vai ietiniet dzīvnieku sasildītā dvielī. Siltums mazina bailes, tāpat kā maigums, mīlestība un rūpes.
Otrs agresīvas uzvedības iemesls - teritorijas sargāšana. Visbiežāk tas mēdz gadīties tur, kur dzīvo divi vai vairāki dzīvnieki. Tādos gadījumos pacietīgi jāpieradina kaķi viens pie otra. Nekādā gadījumā viņus neieslēdziet! Sliktākajā gadījumā apsmidziniet abus ar vienu un to pašu odekolonu.
Problēma Nr.2. "Neaptēsti" kaķi, kuri atsakās lietot vanniņu, piemēslo visapkārt, zog dažādas lietas no galda. Pirmkārt, jāpadomā par medicīniskiem iemesliem. Ja šajā ziņā viss kārtībā, padomājiet, vai kaķim ir laba dzīve. Varbūt viņš cenšas pievērst uzmanību, jo ir nikns, vientuļš un nelaimīgs? Sekojošā rīcība - mīlestība un rūpes. Atnākot no darba, vispirms sasveicinieties ar kaķi, tikai pēc tam ar sievu/vīru. Varbūt viņš uz kādu, vai kaut ko ir dusmīgs? Kaķi nemīl cilvēkus, no kuriem viņiem bail, tāpēc arī piemēslo tieši šo cilvēku priekšā. Ieteicams virs iemīļotās piecūkošanas vietas pakārt foliju, kurā bijusi ietīta zivs. Tas novērsīs dzīvnieka uzmanību. Vai pamēģiniet pabarot kaķi tieši tajā vietā, kur viņš čurā.
Ja jums tomēr neizdodas atklāt šādas uzvedības cēloņus, pamēģiniet apkārt "sliktajai" teritorijai izlīmēt līmlenti vai izsmidzināt etiķi. Tikai nebakstiet kaķa purniņu tajā vietā! Ierīkojiet tādu vanniņu, kāda kaķim patīk: tīru, ar labu absorbētāju - smiltīm vai zemi.
Problēma Nr.3. Raudulīgs kaķis. Pirmais, ko šādā situācijā gribas darīt - paņemt viņu klēpī. Vēlāk, stundām ilgi klausoties viņa īdēšanā, gribas viņu piekaut. Ja tā nav slimība, tad ziniet - kaķis bļauj, jo jūtas pamests. Tātad jūs viņam veltāt mazāk uzmanības. Kāda var būt izeja? Nodrošiniet viņa gaumei atbilstošu atpūtas vietiņu; dariet to vēl pirms sākušies "koncerti"; ja kaķis tomēr naktī sāks gaudot, apšļakstiet viņu ar ūdeni.
Problēma Nr.4. Kaķis "iznīcinātājs". Šī tipa pārstāvji cenšas saplēst visu, kas gadās viņu ceļā. Esiet pacietīgi: viņš uzreiz nesapratīs, ka nedrīkst plēst visu pēc kārtas. Dzīvoklī jābūt kādam priekšmetam, pret kuru kaķis var izlādēt emocijas, piemēram, dēlis skrāpēšanai. Augus, pret kuriem viņam ir īpašas "simpātijas", turiet pēc iespējas tālāk. Labāk izveidojiet viņam pašam savu dārzu. Elementārs kaķa dārzs - traukā augošas auzas. Tāpat var audzēt kviešus vai pētersīļus.
Kā iemācīt kaķim nelēkāt pa mēbelēm. Varat izmantot visparastāko metodi: galdus un krēslus ar "pārsteigumu" no grāmatu kaudzes, kas uzgāžas kaķim, pat nedaudz pieskaroties aizliegtajai mēbelei. Vai salieciet visur dezodorantu baloniņus: kaķi briesmīgi baidās, ka tie sāks smidzināt. Turklāt, tie draudīgi šūpojas, kad lēkātājs veic savas piruetes.
Vadu košļāšana - nāvīgi bīstama nodarbe. Apsmidziniet tos ar etiķi vai apziediet ar tabaku. Bet noteikti pārbaudiet, kā jūsu kaķis reaģē uz šīm smakām.
Problēma Nr.5. Kaķis "primadonna". Simptomi: ēd vienlaicīgi ar jums, bet tikai labāko no tā, ko ēdat jūs. Laipni ļauj rūpēties par sevi. Vārdu sakot, sabojāts kaķis - snobs. Ko vajadzētu ņemt vērā? Lielākā daļa kaķu ir spējīgi pāriet uz jauno diētu trīs dienu laikā, ja jūs izlemsiet, ka tas ir labākais variants. Viņi var arī pāris dienas pabadoties, nekas slikts nenotiks.
Kā pāraudzināt "primadonnu": nebarojiet no sava galda, maskējiet jaunu ēdienu, piejauciet to jau iemīļotajam ēdienam, pamazām palielinot devu. Nocietiniet savu sirdi, jo kaķis lūkosies uz jums ar lūdzošām acīm. Barojiet kaķi pēc grafika noteiktās stundās. Biežāk samīļojiet kaķi.
|
Komentāri (1) | Skatīts: 7073x Ieteikt draugiem TweetMe
Dalīties
|
|
Sist kaķi vai nesist?
Sist kaķi noteikti nevajag - tas ir pilnīgi bezjēdzīgi. Vainas sajūta ir vienīgā sajūta, kas kaķim nepiemīt pat mazākajā mērā. Lai cik ātri nenāktu sods par kaķa slikto rīcību, tik un tā dzīvnieks tos kopā nesaistīs. Kaķis saņemto sodu saista ar konkrētu cilvēku vai priekšmetu, kas sagādāja sāpes. Jūs sabarat vai noperat kaķi, un tas ir pārliecināts, ka jābīstas no jums un jūsu rokām, kuras, viņaprāt, bez iemesla sagādāja sāpes.
Kaķis nesaprot vārdu „nedrīkst". Visus aizliegumus kaķis uztver, kā viņa tiesību ierobežošanu viņam piederošajā teritorijā. Cilvēku, kas sodīja kaķi, viņš uztver kā ienaidnieku. Ar lamām un iekaustīšanu panāksiet, ka kaķis no jums baidīsies vai nu otrādi - paliks agresīvs.
Kaķis lien skapī, lec uz televizora vai virtuvē uz galda - jūs uzkliedzat tam vai uzšaujat ar avīzi, un rezultāts it kā ir panākts. Jā, jūs iemācīsiet kaķi nelīst, tur, kur nedrīkst, bet aizliegums darbosies tikai jūsu klātbūtnē. Pareizāk būtu izmantot netiešās iebiedēšanas metodi, kas atzīta par pašu efektīvāko kaķu apmācības metodi. Tā ir vērtīga metode, jo kaķis apmācību nesaista ar cilvēku. Ņemat talkā fantāziju, izdomājiet un izvietojiet „lamatas", kas iemācīs kaķi izvairīties no aizliegtām vietām un nevēlamas rīcības.
Daži padomi veiksmīgai kaķa audzināšanai: • Uz galda malas nestabili uzliek bleķa paplāti - kaķis lec uz galda, paplāte un kaķis ar biedējošu troksni krīt uz grīdas. • Galdu vai palodzi pilnībā aizkrāmē ar tukšām skārdenēm (var izmantot jebkādas alus vai bezalkoholisko dzērienu bundžas) tā, lai kaķis lecot noteikti tās aizskar. Rezultātā vai nu kaķim nebūs kur uzlikt ķepas, vai nu ko ar troksni apgāzīs. • Vietās, kur, jūsuprāt, kaķim nevajadzētu līst, var izvietot mazus koka peļu slazdus. Tos noliek otrādi un apsedz ar papīru. Kaķis aizskars slazdu, tas palēksies un ar raksturīgu troksni aizcirtīsies ciet. Slazds nenodalīs kaķim neko ļaunu, tikai pamatīgi to sabaidīs. • Klasisks apmācības piemērs ir kaķa aplaistīšana. Kaķis rāpjas pa aizkariem, trin nagus tam neparedzētajā vietā vai lec uz galda - jūs no attāluma varat to apsmidzināt ar ūdeni no pulverizatora. • Efektīvas ir naftalīna bumbiņas - ievietojiet tās puķu podā un kaķis vairs neizmantos to savas tualetes vietā. • Viegla bundža ar dažiem akmentiņiem vai monētām iekšā vai atslēgu saišķis, pamesti vainīgā kaķa virzienā, arī panāks vajadzīgo efektu. • Vietā, kur kaķis grib trīt nagus, var piesiet piepūstu balonu - sprādziena troksnis kaķim noteikti nepatiks. • Var izmantot kaķim netīkamas garšvielas un smaržvielas. Lai kaķis negrauztu vadus, mēbeles un telpaugus, nosmidziniet tos ar etiķi. Var veikalā iegādāties šim nolūkam paredzētus līdzekļus.
Tomēr vislabākā audzināšanas metode ir profilakse. Vajadzētu savlaicīgi paredzēt slikto ieradumu izveidošanos un piedāvāt kaķim alternatīvus variantus. Ir vērts ierīkot kaķim paredzētu nagu trīšanas vietu, iegādāties graužamas rotaļlietas. Tad kaķis neaiztiks mēbeles, stenderes un citas tam neparedzētas lietas un vietas. Nereti kaķa sliktā uzvedība ir saistīta ar garlaicību. Dzīvniekam vienam pašam vienkārši nav ko darīt. Vairāk nodarbojaties ar savu kaķi, tad viņš labāk uzvedīsies un labprātīgi ievēros etiķetes normas.
6 kaķa audzināšanas pamatprincipi.
Audzinot kaķi ar sodu palīdzību ir tikpatkā neiespējami gūt labus rezultātus. Lieta tāda, ka kaķi kategoriski atsakās paklausīt spēkam, bet pie pareizas audzināšanas - viņi ir gatavi pielāgoties Jūsu prasībām. Kaķa audzināšanas pamatu pamats ir ... kaķim ir jājūt, ka viņš ir mīlēts, ka pret viņu izturēsies labi jebkurā gadījumā.
1. Nekādā gadījumā nevajadzētu lietot spēku, nemaz nerunājot par tā saucamo "deguna bāšanu peļķē". Tas pats attiecas uz salocītām avīzēm un citiem, itkā nekaitīgiem priekšmetiem. Nevajadzētu lietot tos. Ja kaķis dara blēņas, piemēram guļ uz ēdamgalda - noņemiet viņu un izlēmīgi aizrādiet: "Nedrīkst !" Kaķim ar to būs pietiekoši, lai saprastu, ka šoreiz saimnieks ar viņa "izgājienu" nav apmierināts un to labāk nemaz nedarīt.
2. Kaķi nav vērts sodīt "ar atpakaļejošu datumu". Viņš vienkārši nesapratīs saimnieka neapmierinātības iemeslu.
3. Slavējiet viņu. Uzslava dod pozitīvu rezultātu, īpaši - ja kaķis viņu saņem par nopelniem. Uzslavējiet savu kaķi ja viņš ir nokārtojies kastītē vai aizkasījis savus "kārtojumus", tāpat uzslavējiet par nadziņu paskrāpēšanu uz viņam paredzētajā statīvā/nagu asināmajā. Ar uzslavām var gūt ļoti lieliskus rezultātus, galvenais - slavēt par nopelniem.
4. Esiet noteikti. Vienreiz, šoreiz . . . derēs cilvēkam, ne kaķim. Kaķis nesaprot jēdzienu "vienreiz, izņēmuma kārtā" un Jūsu mainīgo attieksmi uztvers kā : "Kas ir vienreiz atļauts - tas ir atļauts." Īpaši tas attiecināms ja ģimenē esat vairāki cilvēki. Ja reiz viens atļauj, tātad ... kaķim tas nozīmē - atļauts un Jūsu teiktajam: "Nedrīkst, nedrīkst" - vairs īpaši lielas nozīmes nebūs.
5. Ja kaķi vairs neizdodas atradināt no blēņu darīšanas, reizēm ir atļauts pielietot nelielu iebaidīšanas metodi. Tas nozīmē, ka blēņu darīšanas momentā kaķim ir jāizjūt uztraukums, nelielas bailes . . . piemēram, ar spalgu svilpienu vai skaļu plaukstu sasišanu. Bet nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka kaķis uzskata savu saimnieku par izbīļa radītāju. Tad šī metode vairs nedarbosies.
6. Kaķa audzināšana prasa pacietību, laiku un nervus. Ja vēlaties kaķim kaut ko iemācīt - nesteidziniet viņu, nepievērsiet uzmanību ja kaut kas vēl nav izdevies, neizrādiet, ka dusmojaties un ... paslavējiet par izdošanos.
|
Komentāri (3) | Skatīts: 19380x Ieteikt draugiem TweetMe
Dalīties
|
|
|
|