Latviski По русский

Ieteikumi kaķa barošanā un ēdienkartes izvēlē


 Ieteicams barot ar:
1. Liesu un jēlu gaļu. Vēlams lai gaļa sākotnēji ir bijusi sasaldēta. Gaļu apliet ar verdošu ūdeni un ļaut atdzist. Kategoriski noliegts dot cūkgaļu - kaķis var inficēties ar dažādām slimībām, kā arī sutinātu gaļu. Ja kaķi barojat ar svaigiem produktiem, tad gaļai jāsastāda 2/3 no tā ēdienkartes.
2. Putru, kas vienādās daļas vārīta no rīsiem un griķiem ar pievienotu gaļu vai gaļas buljonu.
3. Vistu vai liellopu aknām - ne biežāk kā 1 reizi nedēļā. Biežāka barošana ar šo produktu var izsaukt skeleta deformāciju.
4. Vistu vai tītaru - bez kauliem. Kaulus nedrīkst dot, jo tie var kaitēt vai savainot kuņģi un zarnas. Lai nodrošinātos pret to, ka kaķis neaprij pārāk lielus gaļas gabalus, ieteicams to samalt.
5. Kuņģi, sirdi, nieres, plaušas (liellopu un vistas), tesmeni - labāk dot vārītā veidā.
6. Vārīti dārzeņiem. Nav ieteicams daudz dot kartupeļus. Dārzeņus var savārīt kopā ar gaļas buljonu un tad sasmalcināt blenderī vai samalt. Nelietot pupas, zirņus un kukurūzu.
7. Svaigām olām - 1 reizi nedēļā tikai dzeltenumu (vārītas olas nav ieteicams dot).
8. Vājpiena biezpienu. Kaķiem patīk, ka biezpienam nedaudz tiek pievienots saldinātājs un krējums.
9. Kefīru.
10. Sieru, ieteicams ne biežāk kā 1-3 reizes nedēļā. Ir jāatceras ka jebkurus piena produktus kaķēna ēdienkartē ir jāievieš pakāpeniski un pieaugušiem kaķiem nav ieteicams dot pienu (to var dot kaķēniem līdz 3 mēnešiem, pieaugušiem kaķiem pienu organisms var slikti uzņemt un var būt kuņģa darbības traucējumi).
11. Zivi (ieteicams jūras zivi) - tikai vārītā veidā, ne biežāk kā 2 reizes nedēļā. Jēla zivs veicina B grupas vitamīnu noārdīšanos zarnu traktā. Bieža barošana ar zivi var būt iemesls kaķa sliktai smakai.
12. Sauso barību un kaķu konserviem. Rūpīgi padomāt kādu barību izvēlēsieties. Jāatceras, ka lētās barības ir mazkvalitatīvas un neveselīgas, dažkārt pat kaitīgas veselībai un izsaucošas pieradumu kaķim ēst tikai šādu barību. Barojot kaķi ar sauso barību, tam vienmēr jānodrošina pietiekams daudzums dzeramā ūdens. Sauso barību var arī pirms tam izmērcēt ūdenī (it īpaši barojot kaķēnu, kuram kuņģis un zarnas vēl ir pārāk jūtīgas un sausā barība var tajās radīt mikroplaisas).
13. Zāli - var nopirkt jau gatavu vai arī to audzēt pašam. Kaķim jābūt brīvai pieejai pie viņam paredzētās zāles.
  





Vispārēji ieteikumi:
- ja kaķis atsakās kaut kādu jaunu produktu ēst no bļodiņas, tad piedāvājiet to apēst no rokas;
- kaķi var barot ar mazu bērnu pārtiku;
- kaķi vecumā līdz 3 mēnešiem ieteicams barot 6 reizes dienā, 3-6 mēnešu vecumā - 4-5 reizes dienā, no 6 mēnešiem - 3 reizes dienā un no 8 mēnešiem - 2 reizes dienā; ja kaķim nav tendence uz aptaukošanos, tad ēdienam var būt brīva pieeja visu dienu;
- kaķi aizliegts barot ar cūkgaļu, sviestu un taukiem; nav ieteicams dot šokolādi, konfektes, kafiju, alkoholu, kūpinājumus, pastētes, cilvēkiem domātos konservus, marinētus produktus, konditorijas izstrādājumus, ievārījumus, sāļus un ar garšvielām bagātus ēdienus, kā arī jēlu zivi;
- ēdienam vienmēr jābūt svaigam, nedrīkst dot aukstu un karstu ēdienu, vislabāk ja ēdiens ir istabas temperatūra;
- ja tiek dota maltā gaļa, tad ieteicams to sadalīt nelielās lodītēs nevis dot lielā viendabīgā masā;
- lai kaķiem labāk garšotu dārzeņi, ieteicams tos sasmalcināt un sajaukt ar gaļu vai gaļas buljonu.
- gaļu ieteicams sagriezt 3 cm sloksnītēs, lai kaķis to grauztu un nevarētu uzreiz norīt;
- var dot maizi, it īpaši kopā ar vārītu zivi;


Ieteicamās ēdienu normas:
1. Liellopu gaļa (kaķēnam ne mazāk par 30 gramiem, pieaugušam kaķim 100-120 grami): katru dienu.
2. Vistas gaļa (bez kauliem), vārīta: 3-4 reizes nedēļā.
3. Vistas vai liellopu subprodukti (sirds, plaušas, aknas, nieres), vārīti: 2-3 reizes nedēļā (aknas 1 reizi nedēļā).
4. Zivs, vārīta, bez asakām (liesa, vēlams jūras zivs): kaķenēm 1-2 reizes nedēļā, runčiem - 1 reizi nedēļā vai retāk.
5. Olu dzeltenums: 1-2 reizes nedēļā.
6. Piens - tikai kaķēniem līdz 3 mēnešiem: var dot katru dienu.
7. Piena putras (mannas, rīsu, auzu; bez cukura) - kaķēniem līdz 3 mēnešiem: var dot katru dienu.
8. Skābpiena produkti - kefīrs, krējums, rūgušpiens, jogurts (ar vidēju tauku saturu): var dot katru dienu.
9. Biezpiens (var sajaukt ar krējumu vai olu dzeltenumu): kaķēniem 3-4 reizes nedēļā, pieaugušiem kaķiem 1-2 reizes nedēļā.
10. Graudaugi - auzu pārslas, rīsi, griķi (sajaukti proporcijā 1:2 ar vārītu gaļu vai zivi): dažas reizes nedēļā.
11. Augu eļļa (kā piedeva pie ēdiena zarnu trakta darbības uzlabošanai) - kaķēniem daži pilieni, pieaugušam kaķim puse tējkarotes: var dot ik pēc dienas.
12. Vitamīnu un minerālu papildbarība (piedevas): var dot katru dienu, ievērojot noteiktās devas.


 Par sauso barību
Barošana ar sauso barību ir ērtāka un ļauj ietaupīt laiku ēdiena pagatavošanai. Tā ir sabalansēta un nodrošina kaķi ar nepieciešamajām barības vielām. Taču ir jāatceras, ka laba sausā barība nav lēta. Pamatā sausās barības iedalās 3 grupās:
1. Ekonomiskā klase: Darling, Kitekat, Friskies, Whiskas u.c. Šīs barības satur garšas pastiprinātājus un krāsvielas, tiek izgatavotas no subproduktiem (kauli, āda, iekšējie orgāni). Atšķiras tikai pēc garšas: zivs, liellops, vista u.c. Bieži vien no regulāras šādas barības lietošanas kaķiem var veidoties urīnceļu iekaisumi. Tā ka tiek izmantotas sintētiskās garšas piedevas (piemēram, kaķmētra), kaķi var kļūt par „narkomāniem" un vairs neatzīt nekādu citu barību.
2. Vidējā klase: Cat Chow, Perfect Fit u.c. Šajās barībās garšas piedevas tiek izmantotas minimāli un barības atšķiras ne tikai pēc garšas, bet arī pēc nozīmes, piemēram, norītās spalvas izvadīšanai vai uzrīnceļu slimību profilaksei. Šo barību arī izgatavo no subproduktiem, taču labākas kvalitātes subproduktiem. Taču arī šo barību nav ieteicams lietot regulāri.
3. Superpremium klase: Pro Plan, Hill's, Iams, Royal Canin, Eukanuaba, Orijen u.c. Šī barība nesatur krāsvielas un garšas piedevas, tiek izgatavota no gaļas un graudaugiem. Satur visas nepieciešamās barības vielas un vitamīnus. Ar šo barību kaķus var barot regulāri. Var būt dažādas speciālās ārstnieciskās barības, kuras iesaka veterinārārsts. Tomēr jāatceras, ka ne katra barība patiks tieši jūsu kaķim un kādi no konkrētās barības komponentiem var izsaukt arī caureju vai kādu alerģisku reakciju. Tādā gadījuma ir jāpadomā par citas barības izvēli.

 Par kaķu konserviem. Sausā barība ir laba tiem dzīvniekiem, kuri daudz dzer ūdeni. Konservi ir universālāki - to izmantošana nenosaka vajadzību kaķim uzturā daudz lietot ūdeni. Ieteikums: nevajag pirkt konservus bojātās bundžās (saspiestas, iedauzītas). Atvērto konservu ledusskapī nedrīkst uzglabāt ilgāk par 1 dienu. Barība nedrīkst būt auksta, tai jābūt istabas temperatūrā. Pievērsiet uzmanību derīguma termiņam. Nav ieteicams pirkt sveramo sauso barību, jo ilgstoši to glabājot atvērtā veidā samazinās tajā esošās barības vielas (to jāatceras arī pie nopirktās barības uzglabāšanas).






Komentāri (9)  |   Skatīts: 41903x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
kaka* - 2012-09-25 21:45
kakas

Alise* - 2017-03-02 02:55
loti forsi jo manai kakenei ari vajag uzstadit sadu edienkarti

Alise* - 2017-03-02 02:59
kpc manai kakenei kad vinja padzer pienu vinjai ir skidrs veders

Alise* - 2017-03-02 03:07
kpc neviens neraksta koment

KRISTUCCISS* - 2017-03-02 03:09
WOW BOMBA

ANNAS MASA KRISTUCCISS* - 2017-03-02 03:10
WOW LOL FILE BAT GIRL BAT BOY

KRISTUCCISS* - 2017-03-02 03:13
PIEDODIET NETISAM

KRISTUCCISS* - 2017-03-02 03:15
ups

marta* - 2017-07-21 03:40
mans kaķis ir 2-3 menešus vecs un viņš ēd gaļu un vislabāk viņam gribās sauso baribu ko dodu citam kaķim


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ