Latviski По русский

Vēsture: kartēziešu kaķis


   Zilais franču kaķis ar zeltainām acīm Francijā ir zināms no 14.gadsimta. Šķirnes izcelsme precīzi nav zināma. Pastāv viedoklis, ka kartēziešu kaķa priekštecis ir radies krustojoties  manulam un ēģiptes kaķim. Tā senči varēja dzīvot Irānas, Sīrijas un Turcijas kalnu rajonu smagajos klimatiskajos apstākļos un tādejādi ieguvuši savu skaisto biezo kažoku. Nosaukuma izcelsmes vispopulārākā versija saistās ar to, ka šos kaķus Šartrēzes klosterī (Monastere de la Grande-Chartreuse), Francijā audzēja kartēziešu mūki. Francijā tie nonākuši kā trofejas pēc krustnešu karagājieniem. Pēc citas versijas kaķi šādi nosaukti pateicoties to kažokam: pēc savas pūkainības tas bijis līdzīgs tajos laikos ļoti slavenajai augstākās kvalitātes vilnai no Spānijas "pile des Chartreux".

   Pelēkas krāsas pazīme (vientoņa melnā gaišāka forma), kas mūsdienās tiek attiecināta uz tā saucamajiem zilajiem kaķiem, sākotnēji parādījās Vidusāzijā, Sīrijā un pēc tam Eiropā. Ļoti populāri šādas krāsas kaķi bija Francijā. Līdz 16.gadsimtam tos sauca par franču zilajiem kaķiem. Nosaukums Chartreux visticamāk ka parādījās 17.gadsimtā. Jean-Baptiste  Perronneau gleznā „Magdaleine Pinceloup de la Grange" (1747.gads) priekšplānā ir redzams kaķis - tas ir mājas kaķis un tiem laikiem tas nav raksturīgi. 18.gadsimta sākumā ar Chartreux profesionālajās vārdnīcās un enciklopēdijās apzīmēja visus zilos kaķus. Dabas pētnieki Linnje (Carl Linnaeus (Carl von Linné)) un Buffons (Georges-Louis Leclerc de Buffon) chartreux kaķiem deva latīnisko nosaukumu Felis catus coeruleus vai „zilais kaķis", lai tos atšķirtu no mājas kaķiem (Felis catus domesticus). Pirmo reizi šādi pelēki-zilās krāsas kaķi ir nosaukti 1723.gadā izdotajā „Komercijas, mākslas un amatu vēstures universālajā vārdnīcā" („Universal Dictionary of Commerce, Natural History and the Arts and Trade of Savvary of Brusion"). Tajā ir teikts: „Finally we find several cats which tend toward bleu, these latter are commonly called Chartreux. This name was used to distinguish the blue cats. Incidentally, the furriers trade in the skin of the cats, especially those cats which were called Chartreux." Kartēziešu kaķu vilna augstu tika novērtēta un izmantota līdz 19.gadsimtam.

    Zilie kaķi piedalījās izstādēs Lielbritānijā no 19.gadsimta beigām, taču ne kā atsevišķa šķirne, bet kopā ar citiem līdzīga raksturojuma dzīvniekiem. Šķirnes selekcija sākās tikai pēc Pirmā pasaules kara, kad māsas Kristīne un Sjūzana Ležēres (Christine and Suzanne Leger) 1930.gadā atrada šīs šķirnes koloniju uz Francijai piederošas Belilas salas (Belle-Ile-en-Mer). Selekcijas rezultāti bija redzami jau ļoti drīz: 1931.gadā izstādē Parīzē kaķene Mignonne de Guerveur ieguva titulu „Labākais sacensību kaķis". Pirmais šīs šķirnes standarts tika noteikts 1939.gadā.
   Pēc Otrā pasaules kara šķirnei draudēja izmiršana un tās glābšanai to krustoja ar persijas un britu īsspalvainajiem kaķiem. Tādejādi tīršķirnes dzīvnieku skaits samazinājās un šķirnes unikālās pazīmes vairs nebija tik izteiktas. Tāpēc Starptautiskajā kaķu mīļotāju federācijā (FIFe) 1970.gadā tika pieņemts lēmums apvienot kartēzieti ar britu īsspalvaino un nosaukumu Chartreux attiecināt uz zilas krāsas britu īsspalvaino kaķi. Tikai 1977.gadā šis lēmums tika atcelts, pateicoties šīs šķirnes panākumiem ASV (kaķi uz turieni tika eksportēti 70-to gadu sākumā) un Chartreux kaķu kluba prezidenta Dž.Simonneta (Jean Simonnet) centieniem pieradīt senās franču šķirnes patiesumu. Abas šķirnes atdalīja un tika noliegts kartēziešu krustot ar jebkuras citas šķirnes kaķiem. Selekcijas darbā ASV un Francijā stingri tiek ieturēts kartēziešu šķirnes nemainīgums izskatā un krāsā, atšķirībā no daudzām citām šķirnēm, kuras pēdējās desmitgadēs ir būtiski izmainījušās. Lai šķirne Francijā atgūtu savu tīrību, tika izmantoti kaķi no ASV. Tomēr ir jāatzīst, ka mūsdienās daudzi klubi un asociācijas turpina attiecināt nosaukumu „chartreux" ne tikai uz zilas krāsas Britu īsspalvainajiem, bet arī uz zilas krāsas Eiropas īsspalvainajiem un šo šķirņu hibrīdiem.

   Kartēziešus kā atsevišķu kaķu šķirni ir atzinušas visas starptautiskās kaķu mīļotāju asociācijas, izņemot GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy).

 





Komentāri (1)  |   Skatīts: 13924x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
Anonīms* - 2016-11-12 19:48
Sveiki mani sauc keita man ir 2 mēnešus vec kaķis
ko lai es ie sāku


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ